Ruské vízum 2011

Rusko a víza v roce 2011, zatím vše zůstává při starém

S vízi nebo bez ruských víz, opět hojně cestujeme do Ruska. Rusko nepřestali navštěvovat lidé, kteří tam nějaký čas pobývali, pracovali či studovali. Ať už za prací, novým studiem či z nostalgie se tam rádi vrací.

Pobyt v Petrohradě

Pobyt v Petrohradu

Nicméně je hodně mladých lidí, kteří nevidí svět jen směrem za naší „západní hranicí“. Většina z nich tam jedou, je třeba poznamenat, že už od r. 2007 je třeba do Ruska vízum, i přesto studovat (VŠ nebo na stáž). Někteří jezdí za historií, jiní objevovat ruskou krajinu – Kavkaz, Petrohrad, Moskvu Ural atp. Pro některé je důležité „jít“ ve stopách svých rodičů či prarodičů a chtějí se podívat do míst, kde tito pobývali v době I světové nebo v II sv. války, nebo navštívit své přátele kteří tam žijí či pracují.

Rovněž na ruský trh vstoupilo (nebo se vrátilo) hodně českých firem, takže spousta občanů ČR cestuje do Ruska pracovně či služebně.

Není to však jen rohodnout se nebo si dohodnout schůzku, koupit letenku a „vzlétnout“. S Ruskou federací máme vízový styk, takže před vstupem je nutno si zajistit vízum do Ruska.

Vízum Rusko

Vízum do Ruské federace

A tak uvádíme informaci z oficiálních stránek Konzulátu Ruské federace. Do ruska je třeba si připravit.

1) cestovní pas nebo jiný cestovní doklad opatřený

2) platným ruským vízem, dale

3) doklad o zdravotním pojištění na území RF.

Vízum do Ruska je možno získat několika způsoby. Vyplnit formulář „Vízová anketa“, připojit fotografii, dále pozvání popř. Turistický voucher – pokud se jedná o turistiku, doložit cestovní pojištění a kopii pasu. Tyto podklady předložit na Konzulátu Ruské federace a poté si po několika dnech (záleží na urgentnosti) vyzvednout Cestovní pas s vízem.

Další variantou je možnost využít cestovní agenturu nebo firmu, která se zabývá spoluprací s Ruskou Federací a zajišťuje vízum do Ruska. Těmto zprostředkovatelům je nutno doručit originál Vízové ankety s fotografií, cestovní doklad a dohodnout se zdali dodáte vlastní Pozvání (ppř. Turistický voucher) a pojištění nebo zajistí-li oni tyto podklady.

Migracni karta

Migrační karta – při vstupu do Ruska

Při převzetí pasu, s vízem do Ruska,  je vhodné zkontrolovat data uvedená ve vízu. Pokud data nesouhlasí (může se stát že dojde k překlepu) je nutno vízum opravit. Pokud cestující dorazí na letiště či hranici do Ruska a data uvedená ve vízu nebudou souhlasit, může se stát, že nebude na území Ruské Federace vpuštěn.Při vstupu na území RF občan předkládá vyplněnou Migrační kartu – její část a při výstupu odevzdává část druhou.

Dobu pobytu v RF nesmí cestující překročit. V případě nutnosti (např. nemoc apod.) je nutno požádat o prodloužení pobytu  úřad Federální migrační služby.

Na tomto úřadu je cestující rovněž povinen se do tří dnů přihlásit k pobytu. V případě že je ubytován v hotelu či hostelu a podobně, mají tyto zařízení povinnost klienta k pobytu přihlásit. Doklad o pobytu je nutno mít u sebe a cestující jej předkládá při výstupu z RF.