Výlet do Ruska

Náš profesor na gymnáziu byl zapálený do dějin Ruska, a tak jsme spolu s kamarádem vymysleli, že bychom se s částečnou finanční dotací z příspěvků rodičů mohli s ostatními dobrovolníky zajet podívat do této země nad rámec školní výuky. Nakonec se nás přihlásilo šestnáct. Vedení s nápadem souhlasilo a náš oblíbený profesor dějepisu byl taky pro. Podmínkou ovšem bylo, že musíme všechno potřebné – letenky (nejlépe velmi levné letenky), vízum do Ruska i ubytování v Rusku zajistit sami.

A tak jsme dva týdny sledovali internetový portál s nabídkou letenek, abychom vysledovali nejvýhodnější koupi levných letenek do Ruska. Kamarádka si vzala na starost ubytování. Přečetla si na internetu rady a tipy lidí cestujících do Ruska, a pak si prošla nabídku vytipovaných ubytoven, aby nám zajistila slušné ubytování za rozumnou cenu. Potom ještě zbývalo vyřídit víza do Ruska. Ty jsem si vzal na starost já. Přes webové stránky jsem zjistil, že nejsnazší způsob, jak vyřídit vízum do Ruska je nechat ho vyřídit zprostředkovaně. Odpadnou nervy s čekáním ve frontě na ambasádě a taky nebudeme muset hromadně dojíždět až kamsi do Prahy, a tak jsem rozeslal přihlášeným účastníkům formuláře, které vyplnili, a spolu s pasovými fotografiemi jsem je odeslal na adresu společnosti. Za dva týdny jsme měli víza do Ruska v ruce.

Naše expedice za poznáním ruské kultury, kuchyně i historických událostí se podařila. Všichni si výlet užili. A pan profesor nás neustále zásoboval historkami ze svého mládí i zajímavostmi, které vyčetl v knihách. Vrátil jsem se domů se spoustou úžasných zážitků a fotkami, které mi je připomenou. Jsem rád, že jsem se do takové akce zapojil. Stačilo málo: nadchnout pár studentů, vyzvat vedení, zapojit pana profesora, sehnat levné letenky, ubytování a víza do Ruska a prožili jsme čtrnáct fantastických dní putováním po Rusku.