E-vízum do Ruska

E-vízum neboli elektronické vízum je alternativou ke klasickému papírovému vízu, které se doposud vystavovalo. Platné je zatím pouze ve vybraných oblastech a zažádat si o něj lze na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí (zde). 

Nárok na e-vízum do Ruska mají občané 53 zemí, ČR nevyjímaje. Největší háček pro české cestovatele spočívá v tom, že toto vízum momentálně není platné do celé Ruské federace. Mezi regiony, které s tímto vízem můžete aktuálně navštívit, se řadí pouze Leningradská a Kaliningradská oblast – pro každou oblast si navíc musíte žádat o e-vízum zvlášť. Uznáváno je i v Petrohradu, který sice leží na území Leningradské oblasti, ale politicky do ní nespadá.

Platnost elektronického víza do Ruské federace 

  • Udělováno může být pro cesty konané z obchodních, humanitárních i turistických důvodů. Jedná se výhradně o jednorázové elektronické povolení pro vstup na území Ruska, nelze jej využívat opakovaně.
  • Jeho platnost je maximálně 8 kalendářních dnů. Pokud tuto délku pobytu překročíte, bude vám hrozit vyhoštění, pokuta 2 tisíce rublů (cca 650 Kč) a zákaz pobytu na ruském území až na dobu 5 let.
  • O e-vízum je nutné požádat v rozmezí 4 až 20 dní před plánovanou cestou. Zapomeňte tedy na to, že byste si jej zařídili s několikaměsíčním předstihem, nebo naopak až na letišti před odletem. 
  • Platnost e-víza je maximálně 30 dní od doby, kdy vám bylo uděleno. Pokud během této doby nezavítáte do Ruské federace, tak e-vízum propadá. 

Jaké dokumenty jsou potřeba k vyřízení e-víza do Ruska? A kolik stojí? 

Žádost prostřednictvím elektronického formuláře se od standardní žádosti v papírové podobě nijak zásadně neliší. Budete potřebovat většinu podkladů, jako byste o vízum žádali klasickou cestou. Neobejdete se bez následujících dokumentů: 

  • Pas – jeho platnost musí být v den podání žádosti ještě minimálně 6 měsíců. 
  • Digitální pasová fotografie – ve formátu JPEG. 
  • Platné cestovní zdravotní pojištění

Naopak se vyhnete poskytování dokumentů prokazujících účel cesty, ten zde stačí pouze písemně uvést. Na rozdíl od ostatních víz do Ruska vás to elektronické v případě, že si jej vyřídíte sami, nemusí stát ani korunu, je totiž zcela zdarma. Průměrná cena ruského víza se přitom pohybuje mezi 1 a 2 tisíci korunami.

Potřebujete s vyřízením e-víza pomoct? Neváhejte nás kontaktovat

Při vyplňování žádosti je navíc třeba být nesmírně ostražitý, neboť jakákoliv chyba nebo nedodaný dokument, může vést až k zamítnutí žádosti, což by vzhledem k faktu, že může být podána klidně jenom 4 dny před odjezdem, mohlo znamenat i to, že nakonec nebudete moci nikam vycestovat. V nejhorším případě může hrozit i deportace zpět do ČR.