Park Zarjadje

Park Zarjadje v Moskvě

Park Zarjadje v centru Moskvy nabízí útulné zelené místo, kde si uprostřed velkoměsta můžete odpočinout, aktivně i pasivně. Je také jediným velkým veřejným parkem v Moskvě postaveným během posledních padesáti let, poslední předchozí park byl otevřen v roce 1957. Název „zarjadje“ odkazuje na jeho polohu za řadami stánků trhovců, které tradičně stávaly při zdech Kremlu.

Park má rozlohu přes 78 000 metrů čtverečných, z čehož celých 25 200 metrů pokrývá víceúčelová koncertní hala, v níž se konají filmová promítání, přednášky a hudební vystoupení. Hala má tvar kopce a prosklenou střechu, která dovnitř pouští přirozené světlo a zároveň chrání návštěvníky před deštěm. Park má také své vlastní podzemní parkoviště s místem pro 430 aut.

Unikátní je takzvaný „plovoucí most“ (rusky Parjaščij most), což je obrovská konstrukce ve tvaru písmene „V“, která se tyčí 15 metrů nad hladinou řeky Moskvy, avšak bez jakékoliv podpory na jejím druhém břehu. Slouží tedy pouze jako vyhlídka, její design však nemá v Rusku ani ve světě obdoby. Z bezpečnostních důvodů je okraj obehnán vysokým zábradlím. Most naráz pojme až 4000 lidí a výhled z něj nabízí to nejlepší z celého města - velký Moskvoretský most spojující oba břehy řeky Moskvy, krvavě červené zdi Kremlu, „hořící svíce“ (zlaté kopule Zvonice Ivana Velikého), Velký Kremelský palác - oficiální rezidenci ruského prezidenta, Spasskou věž s ikonickou rudou hvězdou na vrcholu (ačkoli postavena byla v roce 1491) a nepřehlédnutelné kopule chrámu Vasila Blaženého. V dálce jsou vidět i mrakodrapy moderní obchodní čtvrti, vzdálené pouhé čtyři kilometry od Rudého náměstí.

Tím však architektonické a technologické atrakce parku nekončí: V parku lze navštívit 4D kino, v němž se během promítání můžete podívat na město z ptačí perspektivy, během chvilky navštívit i ty nejvzdálenější končiny daleké Rusi nebo na vlastní kůži zažít ty nejvýznamnější historické události. Při promítání cítíte vanoucí vítr, padající kapky vody, silnou vůni borových lesů nebo sněhové vločky snášející se na vaše hlavy.

V parku se můžete setkat se čtyřmi typy ruské krajiny – s listnatým lesem, travnatou stepí, jehličnatou tajgou i vlhkými slatěmi. Ruskou zimu i uprostřed léta můžete zažít ve zdejší ledové jeskyni, v níž se denní teploty pohybují okolo -2°C a v noci klesají na -5°C.

Z historie místa

Třebaže samotný park je záležitostí zcela moderní, místo, na němž byl vystavěn, má svou vlastní pestrou historii. Nachází se přece v samém srdci města. Po jistou dobu sloužila tato oblast jako židovské ghetto. Podle původního plánu zde měl být v 50. letech 20. století vystavěn v pořadí osmý moskevský mrakodrap.

Nakonec byl namísto mrakodrapu mezi lety 1965-1967 postaven honosný pětihvězdičkový hotel Rossja s více než 3 000 pokoji. Až do roku 1990 byl zapsán v Guinessově knize rekordů coby největší hotel světa, a až do svého zániku byl největším hotelem v Evropě, a to i přesto, že jej v roce 1977 zachvátil požár, který zabil 42 lidí a 50 dalších zranil. Navzdory své velikosti a úrovni však na konci 20. století příliš neprosperoval, a tak byl v roce 2006 nadobro uzavřen a zbourán.

Od roku 2006 se město přelo o to, co na tomto výjimečném místě v prominentní části města postavit. V roce 2012 tedy vyhlásilo mezinárodní soutěž, v níž zvítězil projekt amerického designového studia Diller Scofidio + Renfro. Účastnili se designéři a architekti z 27 zemí po celém světě.

Park Zarjadje rozhodně patří k místům, která při cestování do Ruska, potažmo do Moskvy, rozhodně stojí za návštěvu. Na své si zde přijde opravdu každý, neboť právě zde se dokonale snoubí architektura, kultura a technologie s pestrou krajinou a východoevropskou přírodou.