zájezdy do Ruska

Poznávací zájezdy do Ruska

Navzdory zažitým stereotypům má Rusko po cestovatelské stránce velmi mnoho co nabídnout. Tato země se velmi rychle modernizuje, zároveň se však vrací ke svým původním pravoslavným kořenům. Za velkými metropolemi se skrývá jedinečná krajina plná přírodních i kulturních rozmanitostí. Pokud nechcete vycestovat na vlastní pěst, můžete si vybrat z velkého množství poznávacích zájezdů.

Rusko letecky

Cestovní kanceláře a agentury se v rámci rekreačního cestování do Ruska soustředí především na velké ruské metropole se spoustou památek a hotelů, zejména pak na Moskvu a Petrohrad, kam létají přímé linky z Prahy. Tato dvě města spojuje železnice pro rychlovlaky a cesta trvá pouhé 4 hodiny, což umožňuje důkladnou prohlídku obou měst v jednom poznávacím zájezdu (8–10 dnů).

K dispozici jsou i mezinárodní poznávací zájezdy, při nichž turisté navštíví kromě Ruska též Pobaltí (Estonsko, Lotyšsko, Litva) a Skandinávii (Finsko, Švédsko). Tyto poznávací zájezdy zahrnují plavbu po Baltském moři. Z Prahy odjíždějí autobusy do Německa, odkud se turisté trajektem přepraví do Stockholmu, dále do Helsinek, Petrohradu a do pobaltských republik.

Tyto zájezdy o délce 1–2 týdnů vycházejí finančně okolo 20–25 tisíc korun na osobu.

Zájezd Rusko - Moskva - Petrohrad

Po Transsibiřské magistrále

Přeslavná a pro nás též historicky a kulturně významná železnice se táhne napříč ruskou federací, čemuž odpovídá i standardní délka takového poznávacího zájezdu – 17 až 20 dní. Cesta Transsibiřskou magistrálou se často pojí i s výše zmíněnou návštěvou jezera Bajkal. Po letecké přepravě do Moskvy se turisté nejprve vlakem dostanou do Nižného Novgorodu, poté přes Kazaň v Tatarské republice až do Jekatěrinburgu, kde se na pomyslné čáře setkává Evropa s Asií. Trasa dále vede nejstarším sibiřským městem Tiumenem, přes Tobolsk, Krasnojarsk, Omsk, Ob a Novosibirsk, přes velké řeky Irtyš, Ob a Tom. Následuje cesta k Bajkalu a řece Amur, která po 20ti dnech končí ve městě Vladivostoku, odkud se turisté vrací letecky do ČR.

Turisté po cestě objevují rozmanitou kulturu jednotlivých sibiřských měst, pozoruhodné městské i vojenské památky, neobyčejné krásy tuhé sibiřské přírody, posvátná a jedinečná místa, a samozřejmě nechybí ani tradiční kuchyně nebo sauna.

Zájezd Transsibiřská magistrála

K jezeru Bajkal

Poznávací zájezdy k jezeru Bajkal mají podstatně dobrodružnější podobu a kromě cestování sdíleným taxi (tzv. maršrutka) a Transsibiřskou magistrálou zahrnují i plavbu rybářskými loděmi a táboření v ruské tajze. Po cestě turisté navštěvují především památky domorodého typu, jako jsou skanzeny a stavby místních etnik, dále přírodní památky, např. výšlapy na horské vrcholky, pobyty u divokých řek a termálních pramenů, což vyžaduje určitou fyzickou zdatnost a nejedná se o výlet pro každého. Zaručeně se však jedná o výjimečný cestovatelský zážitek, který ocení především ti, které na městské památky Moskvy a Petrohradu moc neužije.

V kombinaci se zájezdem po Transsibiřské magistrále via Moskva – Vladivostok se ceny pohybují od 60 – 110 tisíc korun na osobu. 

Zájezd k jezeru Bajkal
Zájezd jezero Bajkal

Dobré vědět:

  • I v případě organizovaných poznávacích zájezdů do Ruska je potřeba si předem vyřídit potřebná víza (doporučuje se minimálně 8 týdnů předem).
  • Cenu vyřízení víza cestovní kanceláře nehradí. U některých zájezdů není v ceně zahrnutá letenka, tu je potřeba koupit si zvlášť.
  • Zájezdy do Moskvy a Petrohradu zahrnují ubytování, ale nezahrnují stravování – naštěstí ve městech se dá stravovat pohodlně v bezpočtu restaurací (ceny jsou o něco vyšší než v ČR), a potraviny není žádný problém sehnat ani v místních obchodech, večerkách nebo pouličních stáncích.
  • V Rusku platí všeobecný zákaz pití alkoholu na veřejnosti.
  • Na území Ruska lze platit pouze ruskými rubly. Platební kartou lze platit zejména ve velkých městech, v luxusnějších hotelích, restauracích apod. Naštěstí je zde velké množství míst, kde lze peníze směnit (směnárny, banky, hraniční přechody, letiště apod.), ale pozor – kurz rublu je velmi nestabilní a navíc každé směnné místo nabízí dosti rozdílné kurzy, velmi často nevýhodné, proto je lepší si rubly směnit ještě na území ČR a v Rusku případnou dodatečnou směnu peněz neuspěchat a pečlivě se podívat, na kterých místech nabízejí jaké kurzy.
  • Vyhněte se nelegálním pouličním směnárníkům, neboť kromě zcela nevýhodného kurzu se takováto směna trestá i velmi vysokými pokutami.