Cestování do Ruska, Aktuality, Události

Cestování do Ruska

Co navštívit v pohádkovém městě Petrohrad

Druhé největší město Ruska nabízí mnohé k vidění – velkolepé katedrály, památníky, paláce, divadla, ale také rozsáhlé parky a dechberoucí pohled na řeku Něvu. Sankt-Petěrburg, Petrograd neboli Pitěr má přes pět milionů obyvatel a leží na severozápadě Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Metropole je protkána nevídanými skvosty architektury, které jsou zapsány na seznam UNESCO.
Více
Cestování do Ruska

Jezero Bajkal láká turisty z celého světa

Jedním z ruských klenotů je bezpochyby jezero Bajkal. Bajkalské jezero živí asi 544 různých toků, ale vytéká z něj jediná řeka Angara. Voda v jezeře je čistá skoro jako sklo a v některých místech je viditelnost až 40 m. Jezero Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero světa. Jeho rozloha je bezmála 32 000 km² a s hloubkou 1 642 m a stářím 25-30 miliónů let nemá ve světe konkurenci.
Více
Cestování do Ruska

Pozoruhodné stanice moskevského metra

Ruské metro vznikalo ve 30. letech 20. století, což se podepsalo i na jeho architektuře. Z celého světa jezdí lidé obdivovat jeho pohádkovou výzdobu, mramorové obložení, honosné lustry, propracované fresky a dokonale sladěné barevné kombinace. Jako jedna z prvních stanic byla vystavěna Arbatskaja a pokud se rozhodnete vystoupit právě zde, připravte se na záři dvou řad lustrů a obložení z růžového mramoru.
Více
Cestování do Ruska

Památky v Moskvě, které musíte navštívit

Památky v Moskvě jsou hlavním cílem každého turisty. Panorama okolo Rudého náměstí tvoří nejznámější památky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO, mezi které patří od roku 1991 i samotné Rudé náměstí s proslulým chrámem Sv. Vasila Blaženého. Zájemci o historii by měli zavítat i do Státního historického muzea, kde se dozví o ruské historii od prvních zmínek až po moderní dějiny.
Více
Aktuální události

50. výročí okupace Československa

21. srpna 2018 se konala řada akcí po celé České republice, z nichž největší byl koncert pořádaný na Václavském náměstí Českým rozhlasem. Současní zpěváci na něm zazpívali hity 60. let, které byly doprovázeny vzpomínkami pamětníků útoku na Český rozhlas. Desetitisíce lidí ocenily zpěv Marty Jandové, Terezy Černochové, Matěje Rupperta, Honzy Křížka nebo Anety Langerové.
Více
Cestování do Ruska

Transsibiřská magistrála – poznejte Rusko z vlaku

Nejdelší železniční tratí na světě je Transsibiřská magistrála, která vede z hlavního města Moskvy až do přístavu Vladivostok na pobřeží Japonského moře. Trasu ležící na dvou kontinentech a dlouhou 9 288 km urazí vlak za 6 dní. Za tu dobu projede 89 městy, 7 časovými pásmy a překročí 8 větších řek, kterými jsou Volha, Vjatka, Kama, Irtyš, Ob, Jenisej, Zeja a Amur.
Více
Cestování do Ruska

Ruský boršč a jiné národní speciality

Ruská kuchyně je velmi specifická, různorodá a jedinečná. Proto není divu, že si stále nachází své příznivce. Základem stravy jsou polévky, je jich celá řada a podávají se jak teplé, tak studené. Asi nejznámější z nich je ruský boršč, který už ochutnal téměř každý. Víte však co se skrývá pod specialitami jako jsou pelmeně, bliny, soljanka nebo třeba vareniky?
Více
Cestování do Ruska

Letiště v Rusku – nejznámější moskevská letiště

Moskva je nejen hlavním městem Ruské federace, ale také významným obchodním a turistickým centrem. To vyžaduje skvělé zázemí pro přepravu jak obyvatel Ruska, tak i návštěvníků Moskvy a dalších ruských měst. Mezi nejznámější patří v Moskvě letiště Šeremetěvo, Domodědovo a Vnukovo. Víte, jak daleko se nachází od centra a s jakou leteckou společností můžete letět?
Více
Často kladené otázky

Jak dlouho trvá vyřízení víza do Ruska?

Vyřízení víza do Ruska trvá zpravidla 4-7 pracovních dnů. Může se však vyskytnou řada problémů, které celý proces opozdí až o několik týdnů. Doba vyřízení se liší i v závislosti na účelu cesty (turistika, služební cesta, pracovní pobyt, studium...) a typu pozvání, které ke své cestě budete potřebovat. Přečtěte si, jak získat vízum v co nejkratším čase.
Více
Často kladené otázky

Ruská ambasáda v Praze

Ruská ambasáda (jinak také Velvyslanectví Ruské federace) plní veškeré běžné úkoly velvyslanectví. Nejčastěji přijdou čeští občané do kontaktu se zaměstnanci ruské ambasády v souvislosti s konzulárními otázkami, zejména vyřizování víz pro cesty a pobyty v Ruské federaci. Tuto činnost zajišťují generální konzuláty v Praze, Karlových Varech a v Brně.
Více
Často kladené otázky

Jakou fotografii přiložit k žádosti o ruské vízum?

Průkazová fotografie je nezbytnou součástí každé žádosti o vízum do Ruska. Musí splňovat celou řadu přísných požadavků na rozměry, stáří fotografie i vzhled focené osoby. V opačném případě bude vaše žádost okamžitě zamítnuta a celý proces vyřizování budete muset začít znovu. Přesvědčte se o tom, že znáte všechna aktuální nařízení a na konzulátu nebudete zaskočeni.
Více
Často kladené otázky

Jak získat vízum do Ruska pohodlně a bez čekání na konzulátu

Rusko se v posledních letech stalo pro Čechy velmi zajímavou destinací. Čím dál více turistů s chutí poznává rozmanité památky této velké země. K cestě do Ruska je ovšem nutné vlastnit vízum. To si samozřejmě můžete zařídit sami, ale existuje i pohodlnější varianta - svěřit se do rukou specializované agentuře, s kterou se vyhnete zdlouhavé administrativě a čekání na úřadech.
Více
Často kladené otázky

Jak získat pozvání do Ruska a kdo ho může vystavit?

Při cestování po Evropě jsme si odvykli, že pro překročení hranic potřebujeme něco jiného, než pas nebo občanský průkaz. Při cestě do Ruské federace to tak jednoduché není a mimo samotné vízum je nutné i pozvání neboli zvací dopis do Ruska. Typy pozvání se liší především podle délky, účelu cesty a toho, kdo vám samotné pozvání může vystavit.
Více
Často kladené otázky

Co je migrační karta a proč je nezbytná pro vstup do RF?

Cesta do Ruské federace je administrativně náročná. Kromě platného víza potřebujete pro vstup na území Ruska také tzv. migrační kartu, kterou vyplňujete po svém příletu. Jedná se o dokument, který slouží pro účely hraniční kontroly a cizinec je povinen mít ji po celou dobu svého pobytu u sebe. Víte, jak migrační kartu správně vyplnit a co dělat, když se vám náhodou ztratí?
Více
Cestování do Ruska

Cestujete do Ruska? Pozor na vízovou povinnost!

Vízová povinnost mezi Ruskem a Českou republikou je nepříjemnou komplikací. Ať už cestujete za prací nebo jen poznávat krásy Ruska jako turista, v každém případě budete potřebovat před vstupem do země platné vízum. To si můžete vyřídit svépomocí nebo využít služeb specializované agentury, která vízum do Ruska zprostředkuje za vás.
Více