Jak nejlépe cestovat do Ruska?

Z České republiky se do Ruska dostanete mnoha různými způsoby. Jak zvolit ten nejlepší? Ceny všech dopravních prostředků jsou v dnešní době již srovnatelné. Záleží tedy pouze na vás, zda preferujete romantiku cestování vlakem, vypracujete si vlastní itinerář pro cestu autem nebo se necháte inspirovat během poznávacího zájezdu. V zimě se jezdí do Ruska za pravou sibiřskou zimou, v létě hlavně za památkami, na pozorování bílých nocí nebo do divokých hor. Příjemné teploty léta jsou drobně vykoupeny dešťovými přeháňkami a vyšším počtem turistů. Jaro a podzim se proto mohou zdát ideálním obdobím pro objevování ruské kultury. Rozšiřte si obzory a podnikněte cestu do Ruska ještě letos.

Využijte levné letenky na trase Praha – Moskva

Zaručeně nejrychleji se do ruské metropole dostanete letadlem. Nikdy nebylo snazší zarezervovat letenku a vyrazit na východ. Vyberete si datum odletu a příletu a pár kliknutí vás přesune na palubu. Doba letu mezi Prahou a Moskvou je překvapivě krátká, pouhé 2 hodiny a 30 minut, za které urazíte více než 1 675 kilometrů. Lety mezi těmito městy jsou poměrně časté a vybírat můžete až z osmi odletových časů za den. Ceny se pohybují v rozmezí 1 500 – 5 000 korun za letenku. O poznání dražší jsou pak lety na lince Moskva – Karlovy Vary. Podobně dlouho jako do Moskvy trvá také cesta do Petrohradu, dalšího oblíbeného turistického cíle v Rusku, kam se létá až čtyřikrát denně. S jedním mezipřistáním se dostanete kamkoliv do Ruska. Plánujete navštívit Kaliningrad, Vladivostok, Jekatěrinburg, Novosibirsk, Omsk nebo Archangelsk? Vzhůru na palubu!

Cesta vlakem nabízí pravou romantiku

Velmi stylově se dá cestovat vlakem. Na cestu z Prahy do Moskvy vyráží vlak jednou týdně ve středu. Ráno nastoupíte do vlaku a před polednem dalšího dne vystoupíte na moskevském nádraží. Přistoupit můžete v Kolíně, Pardubicích, České Třebové, Olomouci, Ostravě, Bohumíně a dalších. Před cílovou stanicí vlak zastavuje ještě ve Varšavě, Brestu, Minsku a Smolensku. Cesta je poměrně komfortní díky lůžkovým vozům. Klasická kupé v nočním vlaku „Vltava“ najdete pouze omezeně. Každý cestující má rezervované své místo, proto se nemusíte obávat přeplněného vlaku nebo stání v uličce. Za zpáteční jízdenku zaplatíte podobně jako za letenku. Sdílení vlaku s dalšími cestujícími, rozhovory s dalšími cestujícími i čas strávený nad studováním literatury o Rusku je však nezapomenutelný.  Cesta zpět se jezdí každé pondělí. Vlakové spoje pak navazují na Transsibiřskou magistrálu, kde poznáte na vlastní kůži opravdové Rusko. Za 35 hodin se dostanete z Prahy do Moskvy také autobusem, jízdenky občas bývají o pár korun levnější, nicméně za cenu nižšího komfortu.

Autem do Ruska s neomezenou flexibilitou

Pokud si troufáte na několik set kilometrů za volantem, získáte mnohem větší svobodu a sami si můžete určit, na kterých místech zastavíte a která raději vynecháte. Cesta do Ruska autem se může zdát zdlouhavá, na druhou stranu se však dostanete do míst, která byste jinak neobjevili a budete mít šanci mluvit s lidmi, se kterými byste za normálních okolností zřejmě nikdy nemluvili. V ideálním případě je dobré jet s někým, kdo vás za volantem vystřídá. Za palivo dáte pravděpodobně podobnou částku jako za letenku nebo jízdenku vlakem. Pro klid v duši si rozhodně nechte přeložit řidičský průkaz do ruského jazyka a na území Ruska platí také jiná pravidla pojištění – je třeba zaplatit dočasné pojištění, které se zde používá. Důkladná technická kontrola je samozřejmostí. Pak už stačí jen na mapě vyznačit styčné body vaší cesty a nastartovat motor.

S poznávacím zájezdem poznáte Rusko nejefektivněji

Pokud se vám nechce vyhledávat vlaková spojení, bloudit po cestě z letiště, zjišťovat místní spoje nebo hledat ubytování, vydejte se na poznávací zájezdy do Ruska s některou z cestovních kanceláří. Zájezdy nabízí pobyt v Moskvě, návštěvu toho nejlepšího z Petrohradu, a dokonce i Bajkal či jízdu po Transsibiřské magistrále. S cestovní kanceláří můžete zavítat také do Jekatěrinburgu, na kamčatské sopky nebo do Vladivostoku. Aktuální nabídku zájezdů naleznete na stránkách cestovních agentur nebo kanceláří. S organizovaným poznávacím zájezdem bez starostí zjistíte veškeré informace o Rusku, uvidíte vše podstatné a dostanete se vždy na určená místa. Užijte si váš pobyt v Rusku naplno.