ruské vízum pro děti

Cestování do Ruska s dětmi – pozor na vízové poplatky!

Na první pohled se Rusko může zdát jako země, která není pro děti vhodná. Opak je však pravdou a ruská města jsou přizpůsobená i těm nejmenším návštěvníkům. Máte na východě příbuzné či kamarády, kteří vás už nejednou zvali na návštěvu? Proč je nepřekvapit letos i s dětmi? Do Ruska je možné vycestovat také na jazykové výměnné pobyty, dobrovolnické projekty nebo na zajímavou dovolenou.

Pozor na vízový poplatek pro děti od srpna 2018

Pro všechny občany České republiky platí při cestě do Ruska vízová povinnost. Stejná pravidla jsou nastavená i pro nezletilé osoby, tudíž je nutné za každé dítě uhradit vízový poplatek. Do 30. srpna roku 2018 platilo osvobození od poplatku pro děti do šesti let, které však bylo po tomto datu zrušeno. Postup pro vyřízení víz je stejný jako u dospělého člověka. Každé dítě také potřebuje turistický voucher nebo pozvání. Výměnné pobyty a jazykové kurzy v Rusku jsou otevřeny také pro mladistvé osoby. Pokud je žadatel o vízum mladší osmnácti let potřebuje udělení souhlasu obou rodičů.

Hračky nechte doma a navštivte hřiště i hrací koutky

Cesta do Ruska bude jistě pro děti nezapomenutelným zážitkem. Na cesty je lepší se vydat v létě, protože zde panuje příjemné klima a koná se řada festivalů a kulturních akcí. V Petrohradu je velmi oblíbená zhruba tříkilometrová procházka k Chrámu Kristova vzkříšení. Cesta vede částečně okolo vody a nabízí se zde mnoho plácků pro malé svačinky i prohánění holubů. V dosahu kostela se nachází Skver park nebo Gorkého park, ve kterých si vyhrají všechny děti bez ohledu na jazykovou bariéru. K pobavení slouží také hrací koutek s pískovišti ve čtvrti Admiralteysky.

Z Petrohradu do Moskvy jedině nočním vlakem

Dlouhá cesta vlakem může být občas úmorná, ne však, když cestujete lůžkovým vozem. Lidé si povléknou postele, někteří oblečou pyžamo a nechají se ukolébat houpáním vlaku. Dopřejte dětem toto úžasné dobrodružství. V Moskvě jistě zaujme Kreml s mnoha pouličními umělci a Chrám Vasila Blaženého, který zvenku připomíná pohádkový palác a uvnitř ukrývá plno tajemných zákoutí. Poněkud ponuře zní název Fallen Monument Park, kde naopak najdete velmi zajímavé sochy a zajímavosti. Děti si jistě zamilují velkou pirátskou loď nebo sochu Pinocchia. V parku je také přístupná fontána, takže nezapomeňte ani plavky. Starší děti ocení jistě jízdu metrem, kdy je každá z moskevské stanice přenese do úplně jiného bohatě zdobeného světa.

Zvýhodněné dětské vstupné do interaktivních muzeí

Děti od 12 do 18 let mohou využívat zvýhodněné vstupné do všech ruských muzeí a kulturních památek. Mladší děti mají vstup dokonce zdarma. Starším dětem se budou líbit umělecká díla v Petrohradu a Stínové muzeum zaujme i ty mladší. A pokud ne, tak se jistě zabaví v aquaparku Pierland. Moskva mimo četná umělecká muzea nabízí také Muzeum vojska, kde si děti mohou vyzkoušet zbraně i příslušenství. Malé vědátory zaujme rozlehlé Moskevské planetárium a vyhlášená je také tamní zoo.

Cesty mimo hlavní trasu

Mimo hlavní města turistického ruchu stojí za návštěvu také Nižnyj Novgorod, který je krásným městem, a nachází se zde také vyhlášené atrakce pro děti. Navštívit s nimi můžete Limpopo zoo, kde uvidí nespočet druhů exotických zvířat i volně pobíhající lamy nebo Galileo park plný pokusů, mechanismů a hádanek ve stylu IQ parku. Milovníci zvířátek by neměli minout losí farmu v Sumarokovu. Na rozdíl od sobů jsou losi téměř neochočitelní, proto se jedná o raritu. Téměř ve všech městech Ruska najdete parky a zahrady k aktivnímu odpočinku, nabídky na poznávací plavbu lodí, hudební divadla, loutková divadla, cirkusy. Nudit se nebudete ani vy, ani děti.