ruské metro

Pozoruhodné stanice moskevského metra

Do Moskvy jezdí z České republiky přímé vlaky i autobusy nebo se můžete vypravit jedním z nízkonákladových letů. V samotném městě se pak nejsnadněji pohybuje metrem, které sice patří v žebříčcích mezi jedno z nejvytíženějších (hned po tom tokijském), ale bez obtíží se jím dostanete do jakékoliv části města, aniž byste museli podnikat cestu neoznačenými tramvajemi a starými trolejbusy. Již v tomto podzemním prostředku se setkáte s prvními ruskými památkami. Ruské metro vznikalo ve 30. letech 20. století, což se podepsalo i na jeho architektuře. Z celého světa jezdí lidé obdivovat pohádkovou výzdobu, mramorové i žulové obložení, honosné lustry, propracované fresky a dokonale sladěné barevné kombinace.

Jako jedna z prvních stanic byla vystavěna Arbatskaja a pokud se rozhodnete vystoupit právě zde, připravte se na záři dvou řad lustrů a oblouky zakončené sloupy s obložením z růžového mramoru. Neméně zdobná je také stanice Kijevskaja propojující linky 2, 3 a 4, kde ze stěn shlížejí ukrajinské postavy. Nejen obdivovatelům barokní architektury učaruje zlacená zastávka Komsomolskaja s charakteristickým žlutým stropem. Za vidění rozhodně stojí také Novoslobodskaja, překvapující nasvícenými mozaikami, které vás přenesou do jiného světa, i když v podstatě „jen“ znázorňují ideální život v socialismu. Podzemní pouť lze zakončit na nejfotografovanější z nich – Majakovskaja. Cesta vás určitě nevyjde draho – dokud prostor metra neopustíte, platí stále jedna jízdenka za 30 rublů (srpen 2018 cca 10 korun). Jen je třeba pozorně sledovat přestupní stanice, protože jednu a tu samou zastávku najdete na různých linkách pod rozdílnými názvy.

Po dlouhém čase stráveném v podzemí člověku prospěje (obzvlášť ve špičce) trocha čerstvého vzduchu a osobního prostoru. Nejvyšší čas vystoupit na zastávce Borovickaja, Těatralnaja nebo Ploščaď Revolucii a nechat se eskalátory vyvézt na prostorné Rudé náměstí, odkud můžete navštívit nejznámější památky v Moskvě