Jezero Bajkal

Jezero Bajkal láká turisty z celého světa

Jedním z ruských klenotů je bezpochyby jezero Bajkal. Bajkalské jezero živí asi 544 různých toků, ale vytéká z něj jediná řeka Angara. Voda v jezeře je čistá skoro jako sklo a v některých místech je viditelnost až 40 m. Jezero Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero světa. Jeho rozloha je bezmála 32 000 km² a s hloubkou 1 642 m a stářím 25-30 miliónů let nemá ve světe konkurenci.

Jak vzniklo jezero Bajkal a jak je vlastně hluboké?

Bajkalské jezero vzniklo zaplněním mezery mezi dvěma zemskými krami, které jsou dodnes stále v pohybu. I proto se jezero každým rokem stále zvětšuje. Díky tomu, že se jezero nachází v nejhlubší kontinentální trhlině na planetě Zemi, je ve skutečnosti 8-11 km hluboké. Na dně jezera se nachází sedimentární vrstva, která určuje finální hloubku.

Několik zajímavostí a faktů:

  • Jezero Bajkal je jedním z přírodních úkazů, a proto jej ročně navštíví tisíce turistů. Barva čistě průzračné vody se během roku mění. Zatímco je na jaře křišťálově modrá, v létě a na podzim se barva mění na zelenou. Tato změna je zapříčiněna rozmnožováním drobných organismů.
  • Rybáři, vědci a místní obyvatelé často vídají nad Bajkalem zářící koule. Šíří se zde zvěsti o tom, že zářící koule jsou zdejší duchové, kteří varují před vstupem k jezeru. Vědecké vysvětlení však tento zajímavý úkaz nemá.
  • Voda v jezeře je sladká a tvoří 19 % světových zásob veškeré sladké vody. Kompletně se voda v jezeře obnoví jednou za 383 let.
  • V jezeře Bajkal žije na 1 500 živočišných druhů, toto číslo ale každoročně roste. Když je jezero zamrzlé, tak kyslík rybám zajišťují praskliny v ledu. Tyto praskliny dosahují délky až 30 km a zasahují do hloubky až 3 m.

Turistické tipy na dovolenou u jezera Bajkal

Jezero Bajkal je poměrně snadno dosažitelné. Nachází se v blízkosti města Irkuts, do kterého se dostanete po nejdelší železnici na světě – Transsibiřské magistrále. V každém ročním období si zde přijdete na své. Nejvhodnější je období od července do září, i v těchto měsících ale nezapomeňte teplé oblečení. Pokud se sem vydáte mezi říjnem až červnem, je potřeba počítat s teplotami sahajícími hluboko pod nulu.

Neváhejte a vydejte se obdivovat krásy tohoto jedinečného jezera.