Pokud máte v oblibě cestování a toužíte po nevšedním zážitku, na který nikdy nezapomenete, máme pro Vás tip - polární záře. Nádherný přírodní úkaz plný světel, při kterém se Vám bude tajit dech.
Polární záře se sice již několikrát vyskytla i ve Střední Evropě, ale pokud ji chcete nerušeně pozorovat v plné kráse, vydejte se na sever. Tento jev je nejsilnější v oblastech severního a jižního pólu, zejména kvůli absenci světelného záření velkých měst a hustě obydlených oblastí. Důležitou roli zde hraje také blízkost zemských magnetických pólů. Zjednodušeně řečeno vzniká jako výsledek slunečních bouří. Nejedná se však o nehybnou barevnou duhu, jak si většina z nás myslí. Je to dynamický, opětovně mizící a znovu se rodící, barevný úkaz. V tomto článku se budeme věnovat polární záři v Rusku, tedy na severní polokouli, kde se nazývá Aurora Borealis.
Kdy za polární září odcestovat?
Za tímto krásným přírodním úkazem je ideální vycestovat v zimě, zpravidla mezi koncem září a první polovinou března, kdy jsou noci v severních polárních oblastech nejdelší a nejchladnější. Čím delší noc, tím větší šance polární záři spatřit. Obloha musí být jasná, bez oblačnosti. Také byste měli být co nejdále od civilizace, aby okolo Vás panovala naprostá tma. Co se Ruska týče, doporučujeme prosinec či leden, protože v určitých severních oblastech v tomto období po dobu téměř dvou měsíců nesvítí slunce.
Do jakých oblastí Ruska za Aurorou Borealis cestovat?
Velká část této země se nachází v polárním kruhu. Jedná se o mrazivou a řídce osídlenou oblast, což je pro pozorovatele polární záře ideální. V Rusku je mnoho míst, kde ji lze spatřit:
- Murmansk. Leží na Sibiři na poloostrově Kola blízko hranic s Norskem a Finskem. Jedná se o největší město za severním polárním kruhem a jediný nezamrzající severní přístav. Je to konečná stanice na železniční trati z Petrohradu. Má však i letiště, takže pokud nejste obdivovatel vlaků, můžete zvolit leteckou dopravu. Kolem Murmansku je mnoho menších měst, kde je možné záři spatřit. Turisté doporučují například malou vesnici Teriberka. Mnoho lidí sem cestuje právě za úkazem polární záře.
- Moderní město a přístav v evropské části Ruska Archangelsk je dalším místem, kde jsou nejlepší podmínky pro pozorování. Auroru zde můžete vidět přímo ve městě.
- Turisté navštěvují i Petrozavodsk v Karelské oblasti na severozápadě Ruska a menší města v jeho blízkosti, jako Bělomorsk, Kem či Solovecké ostrovy v Bílém moři.
- Kirovsk. Oblíbené místo pro milovníky zimních sportů leží poblíž pohoří Chibiny na poloostrově Kola. Díky mrazivému počasí a často jasné obloze máte velkou šanci spatřit polární záři.
- Ojmjakon. Vesnice ležící v ruské republice Sacha je považována za nejchladnější na světě. Zde můžete obdivovat Auroru stejně tak, jako v blízkém městě Jakutsk.
- Vorkuta. Jedná se o město v republice Komi známé kvůli těžbě uhlí. Leží na konci železniční tratě vzdálené od Moskvy cca 2500 km.
- Jako poslední z výčtu uvádíme město Narjan-Mar umístěné za Severním polárním kruhem. Je vyhlášené sobími farmami a rybolovem.
Jak se připravit na cestu?
Jestliže jste se již rozhodli do Ruska za polární září vycestovat, pořádně se připravte. Většina z Vás bude mít na cestu přibalen fotoaparát, aby si přírodní úkaz zvěčnili na fotkách. Pokud se však obrázky mají povést, podle odborníků je nutné mít stativ a zvýšit citlivost. Funkce stabilizátoru by měla být vypnuta. Doporučujeme také navštívit předpověď výskytu a aktivity polární záře, která Vám poskytne potřebné informace.
Přejeme Vám šťastnou cestu, pořádně se oblečte a užijte si to!