práce v Rusku

Práce v Rusku – co vše zařídit ještě před odjezdem?

Zejména v posledních letech se z Ruska stává velké lákadlo pro zahraniční pracovníky. Proto se i mnoho Čechů rozhodlo zkusit štěstí při práci v Rusku. Pokud se také rozhodujete, zda vycestovat za prací do Ruska, jste na správném místě. V tomto článku naleznete veškeré potřebné informace.

Jak vypadá pracovní trh v Rusku?

Pracovní trh je v Rusku velmi specifický. Není žádným tajemstvím, že průměrná mzda je mnohem nižší než ta v České republice. To ovšem neznamená, že se v Rusku nedají najít velmi perspektivní a dobře placená zaměstnání.

V Rusku je zájem především o zkušené specialisty, či absolventy technických oborů, kterých je na ruském trhu práce vždy nedostatek. Jedná se zejména o pracovníky z oborů jako energetika, strojírenství, metalurgie a geologie. Jsou to právě tyto obory, které pohánějí ruskou ekonomiku, a tak jsou i odpovídajícím způsobem zaplaceny.

Neplatí ovšem, že nelze sehnat i jinou práci, například ve službách. Zde se ovšem setkávají pracovníci z České republiky s jednoduchým problémem - platy nebývají příliš vysoké.

Práce v Moskvě a Petrohradu

Právě v těchto městech se nachází nejvíce pracovních příležitostí pro zahraniční pracovníky. Zejména Moskva jako hlavní město Ruska nabízí nepřeberné množství různých pozic. Většina místních i zahraničních firem zde má svá sídla, ve městě je také velmi rozvinutý sektor služeb. V Moskvě se tak dobře uplatní pracovníci v turismu, ale i překladatelé a zkušení manažeři. V neposlední řadě je v Moskvě velká poptávka po zkušených pracovnících do místních průmyslových podniků, zaměřených zejména na výrobu elektroniky, strojírenství a zpracování ropy.

Petrohrad je druhým největším městem v Rusku, a co se týče zahraničních pracovníků, je ještě oblíbenější. Práce v Moskvě a v Petrohradu se liší zejména v platových podmínkách. V Petrohradu jsou mzdy mnohdy až třikrát vyšší oproti těm v Moskvě. Petrohradský pracovní trh je ovšem mnohem menší než ten v Moskvě. Co se týče příležitostí pro zahraniční pracovníky, výběr je velmi podobný jako při práci v Moskvě.

Co je potřeba, abyste mohli získat práci v Rusku

Naprostou nutností je znalost ruštiny. Není samozřejmě pravda, že by se v Rusku nedalo domluvit i jiným jazykem, ale mnoho Rusů má jako druhý jazyk například čínštinu či další z méně známých jazyků v Čechách, takže se na angličtinu či němčinu nelze úplně spoléhat.

Další velmi důležitou podmínkou je pracovní povolení a ruské pracovní vízum. Pro získání pracovního víza jsme pro vás připravili samostatný článek, kde se dozvíte vše potřebné.

Získání pracovního povolení je vždy svázáno s konkrétní pozicí. Pracovníci z České republiky mohou zažádat o dva druhy pracovního povolení:

  • Standardní – toto pracovní povolení není podmíněno specifickou výší výplaty.
  • Pracovní povolení pro zkušené specialisty – vyřízení tohoto pracovního povolení je jednodušší, je ovšem nutné mít výplatu alespoň 1 milion rublů ročně.

Pro získání pracovního povolení v Rusku je nejlepší mít již předem zajištěné místo, a žádat o pracovní povolení skrz agenturu či v koordinaci s vaším budoucím zaměstnavatelem. Zejména u mezinárodních firem působících v Rusku je asistence s pracovním povolením naprostá samozřejmost.