Letiště v Rusku

Letiště v Rusku – nejznámější moskevská letiště

Moskva je nejen hlavním městem Ruské federace, ale také významným obchodním a turistickým centrem. To vyžaduje skvělé zázemí pro přepravu jak obyvatel Ruska, tak i návštěvníků Moskvy a dalších ruských měst. Jedná se o obrovské množství cestujících, kterým slouží hned několik moskevských letišť. Nejznámějšími vzdušnými přístavy jsou v Moskvě letiště Šeremetěvo, Domodědovo a Vnukovo.

1. Letiště Domodědovo 

Jedná se o nejmodernější letiště, které v roce 2017 odbavilo 30,7 mil. cestujících. Leží asi 45 km jihovýchodně od centra Moskvy a asi 15 km východně od stejnojmenného města.

Ač bylo otevřeno již v roce 1965, díky soukromým investicím společnosti East Lines, která ho získala na 75 do nájmu, se od roku 1996 velmi rychle rozvíjí.

V současnosti je to druhé největší mezinárodní letiště v oblasti Moskvy. Má 2 přistávací dráhy dlouhé 3 800 a 3 500 m, terminál pro osobní přepravu a další pro cargo. Letá se odsud do 202 destinací a na letišti operuje 54 leteckých společností.

Letiště v Moskvě

2. Letiště Šeremetěvo

Patří mezi největší letiště, a to nejen v Moskvě, ale v celém Rusku. V roce 2017 zde bylo odbaveno kolem 40 milionů cestujících. Leží asi 29 km severozápadně od centra města, s nímž je spojeno vlakovým spojením – Aeroexpresem. Ten odveze cestující z centra na letiště za 35 minut, autobusem či vlakem to trvá o něco déle.

Otevřeno bylo již v roce 1959, ale během své existence bylo neustále rozšiřováno a vylepšováno. První velké rozšíření se uskutečnilo před zahájením letních olympijských her v Moskvě roku 1980, kdy byl kapacitně rozšířen terminál číslo 2.

V současnosti má celkem 6 terminálů a je vybaveno dvěma souběžnými betonovými přistávacími drahami v délce 3 700 a 3 550 m. Terminály A, B a C jsou umístěny na sever od přistávacích drah a slouží pro domácí lety a také lety do Běloruska.  Jižně jsou terminály D, E a F určené pro mezinárodní lety. Severní a jižní terminály propojuje kyvadlová autobusová doprava.

3. Letiště Vnukovo 

V roce 2017 odbavilo letiště Vnukovo více než 18,1 mil. cestujících. Najdete ho asi 28 km jihozápadně od centra Moskvy.

Vnukovo je nejstarší fungující letiště v Moskvě, bylo otevřeno už v roce 1941. Velký rozvoj zažilo v posledních 20 letech, kdy byly otevřeny nové moderní terminály a letiště spojil s centrem města vlakový Aeroexpres. Disponuje 2 přistávacími dráhami v délce 3 500 a 3 060 m. Vlakem cesta trvá jen 35 minut.

Specializuje se na vnitrostátní lety, včetně cest do méně přístupných oblastí Ruské federace, a také na lety do postsovětských republik. Je také základnou pro vrtulníkové lety.