Jak dlouho trvá vyřízení víza do Ruska?

Rusko je největší zemí světa. Turistům nabízí bohatou historii i úžasnou krajinu ze sibiřské tundry. Každý rok navštíví tuto zemi mnoho turistů z celého světa. Před samotným odjezdem je však zapotřebí vyřídit si vízum, které po dobu jeho platnosti dovoluje pobyt na území státu.

Pokud potřebujete získat doklad s povolením pobytu – ruské vízum, obrátit se můžete na ruské velvyslanectví a konzuláty. K vydání víza do Ruska je zapotřebí mít tzv. pozvání nebo turistický voucher. Doba, za kterou si můžete toto pozvání obstarat je velmi různorodá. Vyřízení pozvání trvá od 1 do 30 dnů, a hodně také záleží na tom, kdo vás do Ruska zve. Pozvání vám totiž může vystavit soukromá osoba, firma i hotel v dané destinaci. V této fázi si můžete připravit i ostatní potřebné dokumenty: platný cestovní pas, čitelná kopie cestovního pasu, vyplněný vízový formulář, průkazová fotografie a potvrzení o platném cestovním pojištění.

Standardní doba vyřizování víza ruským konzulátem je 7 pracovních dnů. Expresní vyřízení víza do Ruska pak trvá pouze 4 pracovní dny. Myslete také na to, že povolení k vycestování není zadarmo. Pokud si necháte vízum vydat za běžnou dobu, vyjde vás na 1 720 Kč, za expresní vyřízení zaplatíte 2 730 Kč. Cena se samozřejmě může lišit v závislosti na druhu pozvání a druhu víza. V případě cestování větší skupiny je dokonce i možnost získat množstevní slevy!

Jak dlouho tedy trvá vystavení víza do Ruska? Odpověď samozřejmě závisí na mnoha faktorech. Celkovou dobu ovlivňuje především typ pozvání a zvolená rychlost vyřízení (Standard nebo Expres). Celková doba vyřízení se může prodloužit i kvůli špatně vyplněným nebo nekompletním dokumentům, kvůli kterým konzulát vaši žádost zamítne. Oficiálně počítejte s lhůtou 4-30 dnů.