Ruská ambasáda v Praze

Velvyslanectví Ruské federace v České republice sídlí v mohutné prvorepublikové vile v pražské čtvrti Bubeneč. V okolí jsou sídla i rezidence velvyslanců mnoha dalších zahraničních zastupitelských úřadů. Ruská ambasáda v Praze plní veškeré běžné úkoly velvyslanectví – od diplomatické podpory česko-ruských vztahů, ekonomické spolupráce českých a ruských firem, či spolupráce na poli kultury, vědy a vzdělání. Věnuje se samozřejmě také potřebám ruských krajanů žijících v České republice. Současným velvyslancem je Alexandr Vladimirovič Zmejevskij.

Hlavní budovu ambasády najdete nedaleko stadionu fotbalové Sparty na adrese náměstí Pod Kaštany 1, Praha 6 – Bubeneč. Ekonomickým vztahům se věnuje samostatné Obchodní zastupitelství Ruské federace v České republice, které sídlí rovněž v Praze 6 na Sibiřském náměstí číslo 1027. Ruské středisko vědy a kultury pak najdete na adrese Na Zátorce 16/1048, Praha 6. K velvyslanectví náleží také vlastní škola.

Nejčastěji přijdou čeští občané do kontaktu se zaměstnanci ruské ambasády v souvislosti s konzulárními otázkami, zejména vyřizování víz pro cesty a pobyty v Ruské federaci. Konzulární oddělení ruské ambasády v Praze sídlí v podstatě za rohem hlavní budovy velvyslanectví, a to v Korunovační ulici číslo 34. Pod ambasádu patří také generální konzuláty v Karlových Varech a Brně, v Ostravě se této problematice věnuje honorární konzul.

Pro vstup do Ruské federace potřebuje český občan vízum. Nejčastěji se jedná o následující:

  • Turistické vízum – uděluje se pro kratší cesty turistického charakteru nebo obchodní cesty, které nepřesáhnou délku 30 dnů
  • Služební vízum – je nezbytné u pobytů dělších než jeden měsíc

Informace o tom, jak postupovat při žádosti o vízum, včetně toho, jakou platnost musí mít pas žadatele, jaké dokumenty budete potřebovat, nebo jak získat nezbytné pozvání, najdete podrobně na webové stránce velvyslanectví nebo na našem webu v sekci Podklady pro vyřízení víza.

Objednávku turistického, služebního nebo pracovníha víza, můžete uskutečnit i skrze naše online objednávkové formuláře:

Objednávka turistického vízaObjednávka služebního/pracovního víza