Rusko je často označováno za rozporuplnou zemi. Přesto sem každý rok vyjede nezanedbatelné množství českých turistů. Někteří jezdí za historií, jiní chtějí objevovat krásy ruské krajiny – Kavkaz, Petrohrad, Moskvu nebo Ural. Pro jiné je důležité navštívit své přátele, kteří v Rusku žijí či pracují. Na ruský trh rovněž vstoupilo (nebo se vrátilo) hodně českých firem, takže spousta občanů ČR cestuje do Ruska pracovně či služebně.
Vízový styk máme s Ruskou federací od roku 2007. Od této doby je tedy nezbytné, vyřídit si před vstupem do země vízum.
Doklady potřebné na cestu do Ruska
- cestovní pas nebo jiný cestovní doklad
opatřený platným ruským vízem - ruské vízum, s platností na celou dobu plánovaného pobytu
- doklad o zdravotním pojištění, které je uznatelné na území RF
Jak a kde získat vízum do Ruska
Vízum do Ruska je možno získat několika způsoby. Vyplnit formulář „Vízová anketa“, připojit fotografii, dále pozvání (popř. Turistický voucher), doložit cestovní pojištění a kopii pasu. Tyto podklady předkládáte na Konzulátu Ruské federace a poté si po několika dnech (záleží na urgentnosti vyřízení) můžete vyzvednout cestovní pas i s vízem.
Další variantou je možnost využít cestovní agenturu nebo firmu, která se zabývá spoluprací s Ruskou Federací a zajistí vízum do Ruska za vás. Těmto zprostředkovatelům je nutno doručit originál Vízové ankety s fotografií, cestovní doklad a případně i doklad o cestovním pojištění a vlastní Pozvání. Výhodou spolupráce s agenturou je především to, že si můžete pojištění, ubytování i pozvání do země objednat jako doplňkovou služby a ušetříte svůj čas a mnohdy i nervy.
Jak dlouho platí vízum do Ruska a jak lze prodloužit pobyt
Při převzetí pasu s platným vízem do Ruska, je vhodné zkontrolovat data uvedená ve vízu. Pokud data nesouhlasí (může se stát že dojde k překlepu) je nutno vízum opravit. Pokud cestující dorazí na letiště či ruskou hranici a data uvedená ve vízu nebudou souhlasit, může se stát, že nebude na území Ruské Federace vpuštěn. Při vstupu na území RF občan zároveň předkládá vyplněnou Migrační kartu – její první část a při výstupu odevzdává část druhou.
Plánovanou dobu pobytu v RF nesmí cestující překročit. V případě nutnosti (jako je nemoc a jiné nepředvídatelné události) je nutno požádat o prodloužení pobytu. S touto žádostí se obraťte přímo na úřad Federální migrační služby.
Na tomto úřadu je cestující rovněž povinen do tří dnů přihlásit svůj pobyt. V případě, že je ubytován v hotelu či hostelu, mají tato zařízení povinnost klienta k pobytu přihlásit. Doklad o pobytu je nutno mít celou dobu u sebe a cestující jej předkládá při výstupu z RF.