Vízová povinnost Rusko

Cestujete do Ruska? Pozor na vízovou povinnost!

Rusko je často označováno za rozporuplnou zemi. Přesto sem každý rok vyjede nezanedbatelné množství českých turistů. Někteří jezdí za historií, jiní chtějí objevovat krásy ruské krajiny – Kavkaz, Petrohrad, Moskvu nebo Ural. Pro jiné je důležité navštívit své přátele, kteří v Rusku žijí či pracují. Na ruský trh rovněž vstoupilo (nebo se vrátilo) hodně českých firem, takže spousta občanů ČR cestuje do Ruska pracovně či služebně.

Vízový styk máme s Ruskou federací od roku 2007. Od této doby je tedy nezbytné, vyřídit si před vstupem do země vízum.

Doklady potřebné na cestu do Ruska

  • cestovní pas nebo jiný cestovní doklad
    opatřený platným ruským vízem
  • ruské vízum, s platností na celou dobu plánovaného pobytu
  • doklad o zdravotním pojištění, které je uznatelné na území RF

Ruské vízum

Jak a kde získat vízum do Ruska

Vízum do Ruska je možno získat několika způsoby. Vyplnit formulář „Vízová anketa“, připojit fotografii, dále pozvání (popř. Turistický voucher), doložit cestovní pojištění a kopii pasu. Tyto podklady předkládáte na Konzulátu Ruské federace a poté si po několika dnech (záleží na urgentnosti vyřízení) můžete vyzvednout cestovní pas i s vízem.

Další variantou je možnost využít cestovní agenturu nebo firmu, která se zabývá spoluprací s Ruskou Federací a zajistí vízum do Ruska za vás. Těmto zprostředkovatelům je nutno doručit originál Vízové ankety s fotografií, cestovní doklad a případně i doklad o cestovním pojištění a vlastní Pozvání. Výhodou spolupráce s agenturou je především to, že si můžete pojištění, ubytování i pozvání do země objednat jako doplňkovou služby a ušetříte svůj čas a mnohdy i nervy.

Jak dlouho platí vízum do Ruska a jak lze prodloužit pobyt

Při převzetí pasu s platným vízem do Ruska, je vhodné zkontrolovat data uvedená ve vízu. Pokud data nesouhlasí (může se stát že dojde k překlepu) je nutno vízum opravit. Pokud cestující dorazí na letiště či ruskou hranici a data uvedená ve vízu nebudou souhlasit, může se stát, že nebude na území Ruské Federace vpuštěn. Při vstupu na území RF občan zároveň předkládá vyplněnou Migrační kartu – její první část a při výstupu odevzdává část druhou.

Plánovanou dobu pobytu v RF nesmí cestující překročit. V případě nutnosti (jako je nemoc a jiné nepředvídatelné události) je nutno požádat o prodloužení pobytu. S touto žádostí se obraťte přímo na úřad Federální migrační služby.

Na tomto úřadu je cestující rovněž povinen do tří dnů přihlásit svůj pobyt. V případě, že je ubytován v hotelu či hostelu, mají tato zařízení povinnost klienta k pobytu přihlásit. Doklad o pobytu je nutno mít celou dobu u sebe a cestující jej předkládá při výstupu z RF.