Moskevský státní cirkus

Nenechte si ujít návštěvu Moskevského státního cirkusu!

Cirkus - tradiční a oblíbená zábava Rusů napříč generacemi, která je nedílnou součástí jejich kultury. Každý, kdo míří do Ruska, by si neměl nechat toto potěšení ujít. Moskevský státní cirkus je totiž vyhlášený po celém světě. Nejedná se o představení pod stanem, která se konají v různých městech a na která jsme všichni zvyklí. Ruský cirkus je velkolepá show plná neuvěřitelných výkonů jeho členů. Místní lidé i zahraniční turisté tato představení vyhledávají sami a rádi si za ně připlatí.

Vznik fenoménu Moskevský cirkus

Tato ruská tradice sahá až do období středověku, kdy po městech a vesnicích předváděly svá umění kočovné společnosti. V roce 1919 byly všechny cirkusy znárodněny, staly se prostředkem sovětské propagandy a v Moskvě začala dokonce působit cirkusová škola. Moskevský státní cirkus je obecný název sdružující různé cirkusy po celé zemi. Tento státní podnik vede a řídí cirkusová společnost RosGoscCirk. Pozornost však nejvíce padá na dvě cirkusové kamenné budovy, a to starší Cirkus Nikulin na Cvětném bulváru a nový Velký moskevský cirkus na křižovatce u Vernadskyho Prospektu, na který se v tomto článku zaměříme. Velká skupina profesionálů, kteří zde působí, cestuje se svými představeními i mimo Rusko.

Na co se můžete těšit?

Budova ve tvaru velkého stanu byla dokončena a otevřena v roce 1971. Má pět arén a pojme až 3 400 diváků. Její kapacita nabízí pro návštěvníky dostatek míst, nejlevnější vstupenky zakoupíte za 600 rublů (což je kolem 210 Kč k únoru 2019), děti do dvou let mají vstupné zdarma. Rozhodně je doporučováno udělat rezervaci předem na oficiálních stránkách cirkusu. Nenechte se zmást, díky dobrému způsobu uspořádání hlediště uvidíte i ze zadních sedadel. Není nutné si tedy zbytečně připlácet za místa v prvních řadách. Představení trvají kolem tří hodin a mají přestávku cca 15 minut. Show je tak velkolepá, že se nemusíte bát o ztrátu pozornosti ani u dětí. Prostory jsou opravdu úžasné, ve skutečnosti sedíte v kamenné budově, ale máte pocit, jakoby byl nad Vámi klasický obrovský stan. Můžete se tak ponořit do magické atmosféry a představení navštívit i v chladných zimních měsících. K dispozici je také mnoho kiosků s občerstvením, kde si každý vybere dle chuti.

Tento typ cirkusu je jedinečný v mnoha směrech. Zaměstnává opravdové profesionály, od choreografů, artistů, tanečníků, hudebníků, až po umělce všech žánrů. Většinou se jedná o lidi, kteří cirkusové řemeslo převzali od svých předků. Jejich znalosti a dovednosti se dědily z generace na generaci, a proto odvádějí opravdu kvalitní práci. Pokud představení navštívíte, jistě budete souhlasit, že jsou pro svoji práci nadšení a dělají ji s láskou. Tolik energie se vidí málokdy a umělci do svých výkonů vkládají neuvěřitelné množství úsilí, času a kreativity.

Dalším typickým rysem je představení ve formě příběhu, pohádky. Jedná se o několik jednotlivých vystoupení, která na sebe navazují. Každý výstup je součástí jednoho celku, který udrží diváka v pozoru po celou dobu. Vše je dokonale koordinované. Cirkus svá představení pravidelně mění, takže jej můžete navštívit opakovaně. Uvidíte ohromující světelné efekty a dechberoucí výkony zvířat i lidí. Na své si přijdou milovníci tance, zpěvu, akrobacie, klaunů, humoru, kostýmních show a drezury zvířat. Příběh je většinou výpravný, zavede Vás například do Indie a seznámí s tamní kulturou. Nechybí samozřejmě dějové napětí a zápletky.

Mnoho lidí má vůči cirkusům předsudky, především proto, že se dobře nestarají o zvířata a nechávají je hladovět. Co se však týče zvířat v Moskevském státním cirkuse, budete přesvědčeni o opaku. Jsou zdravá, je o ně dobře postaráno a ve svých vystoupeních nejsou ponižovány ani zesměšňovány. Můžete vidět spoustu opic, lvů, tygrů, koní a hlavně medvědů, kteří k Rusku neodmyslitelně patří.

Buďte alespoň na chvíli součástí jiného světa, a pokud cestujete do Ruska, určitě Moskevský státní cirkus navštivte! Investovat do vstupenek se v tomto případě opravdu vyplatí. Jedná se totiž o umění na vysoké úrovni a věřte, že budete odcházet ohromeni!