Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen v Rusku

V březnu roku 1908 proběhlo v New Yorku shromáždění za volební právo žen, a hned o rok později se poprvé slavil svátek žen. Rychle si získal oblibu v socialistických i západních státech a dodnes se v různých obdobách slaví po celém světě. Nikde však nezažijete tak speciální atmosféru jako v Rusku. Tamní muži se předhánějí v originalitě a velkoleposti svých přání a slaví se opravdu ve velkém. Mezi gratulanty se tradičně řadí i prezident Vladimir Putin nebo astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice. Podobně, jako jinde na Vánoce nebo na Valentýna, vychází v Rusku články o skvělých tipech na dárky, kterými ženy obdarovat. Existuje dokonce oficiální seznam nevhodných dárků, mezi které patří zejména laciná bižuterie, erotické pomůcky anebo permanentky na vstup do posilovny. Čím více na východ od našich hranic, tím více se oslavuje. V některých rodinách se dodržuje zajímavá tradice, kdy muži převezmou kompletní péči o domácnost včetně umývání nádobí, vaření večeře i starání se o děti, aby si ženy mohly perfektně odpočinout.

Jak potěšit každou ženu 8. března?

V Rusku se slaví často a velmi intenzivně. Dokonce každá profese má svůj vlastní svátek. Po velkých oslavách příchodu nového roku a Vánoc (obojí se díky pravoslavným tradicím slaví dokonce dvakrát) je na pořadí maslenica neboli masopust. Na 23. březen pak připadá den mužů. Měsíci březnu vévodí Mezinárodní den žen, kdy se Rusko promění v květinovou velmoc a něžnou polovinu společnosti oslavují opravdu všichni. Květinové stánky najdete běžně na každém trhu, nicméně na začátku března se u nich tvoří opravdu dlouhé fronty. Květiny pak muži nosí nejen domů, ale také svým kolegyním na pracoviště. Ve vzpomínkách babiček patří k MDŽ nejen karafiáty, bonbony a oslavy, ale také muži v podroušeném stavu, kteří si svátek užívají se stejnou vervou jako ženy. V současném Rusku se na firemních večírcích baví také všichni, ale jednotlivé role přestávají být tolik vyhraněné. Nikde nechybí dobré jídlo ani šampaňské. Vedení společností podřizuje tomuto svátku program a žádné pracoviště se neobejde bez tradičních proslovů připomínajících úlohu ženy v moderní společnosti i kdysi za války. V současné době začínají převažovat elektronická přáníčka nad klasickými papírovými, ale i tak si každá žena najde čas na poděkovaní všem svým obdivovatelům.

Ruské tradice a oblíbené dárky

Levné šperky v žebříčku vhodných dárků absolutně propadly, pouze šest procent Rusů si může dovolit opravdu luxusní šperky, takže vedou květiny v obrovských i přiměřených pugétech. Naprostá většina květin, které se do Ruska dováží nejen z Holandska, ale také z Keni nebo Ekvádoru, se prodá v Moskvě. S blížícím se Mezinárodním dnem žen ceny květin v Rusku závratně stoupají a v předvečer je seženete za více než dvojnásobek původní ceny. Jen do Moskvy se mimo tyto stánky nechává každoročně přivézt více než 50 milionů květin, které jsou rozdávány dámám, slečnám i děvčatům. Na některých stanicích metra dokonce fungují bezplatná kadeřnictví, kam si ženy mohou zajít pro zkrášlení. Ženy podle průzkumů ocení také kvalitní kosmetiku. Nicméně nákupy na internetu spíše ukazují na nárůst nákupu levných spotřebičů, fénů na vlasy nebo kulem.

Politický nádech svátku žen

Skvělou výhodou, kterou v Česku neznáme, je dvoudenní volno, které Rusové využívají k tomu, aby navštívili své blízké i kamarády a potěšily ruské ženy. V těchto dnech má zavřeno většina obchodů, nevychází noviny a dokonce ani neobchoduje burza. MDŽ se snaží některé ženy využít k poukázání na některé problémy ruské společnosti a organizují demonstrace a proslovy. Ve dnech okolo MDŽ jistě v každém městě narazíte na zajímavý koncert, divadlo, přehlídku nebo uměleckou výstavu věnovanou právě ženám. Svátek slaví také ženy, které si odpykávají trest odnětí svobody. V tento den se vymaní z klasické vězeňské rutiny a mají možnost zúčastnit se koncertů, improvizovaných módních přehlídek, soutěží krásy nebo různých soutěží. Všichni, kdo v Rusku něco znamenají se v předvečer svátku nebo na MDŽ snaží předat své poselství a přání ženám. Ani letos nechyběla v hlavním ruském zpravodajství jízda prezidenta Putina na hnědákovi v doprovodu pohledných policistek na bělouších, na jejímž závěru popřál všem ženám k mezinárodnímu svátku.