Přes sedm tisíc kilometrů vzdálená Kamčatka opředená mýty a legendami by neměla ujít pozornosti žádného dobrodruha. Horami odříznutý kraj si zachoval svůj původní kolorit a dostanete se tam pouze letadlem. Pod vrcholy aktivních vulkánů, v srdci nejdivočejší přírody, mezi řekami plnými lososů a v rozlehlé tajze skrývající medvědy, jistě s chutí přehlédnete roje komárů, kteří se snaží využít naplno krátkého léta. Přesto kromě fotoaparátu přibalte také repelent a moskytiéru. Specifický poloostrov na dálném východě Ruska vás provede od idylických luk, pastvin a jezer přes tajgu se vzrostlými stromy, přes hory a sopky až na rozlehlé pláně věčně zmrzlé tundry. Drsný kraj téměř na konci světa stále skrývá místa, kam se zatím žádný z turistů nepodíval.
Na poloostrov Kamčatka zasahuje ohnivý prstenec
Na Kamčatce se nachází více než 300 sopek a 29 z nich je stále aktivních. Nejkrásnější a nejvyšší z nich, Klučevskaja, měří 4 750 metrů, čímž se řadí na první místo na celém euroasijském kontinentu. Nedaleko od ní leží neméně malebný, již vyhaslý, vulkán Kameň. Kraj kouřících sopek dokreslují zasněžené vrcholy a v létě na jejich úbočích rozkvétají pestrobarevné louky. Ráj na zemi. Během treků v okolí vulkánů je třeba počítat s velkou rozmanitostí terénu. Časté obcházení roklí, překonávání dravých bystřin, brodění klikatých řek a obcházení záludných překážek rychle odčerpá síly i zkušeným trekařům. Vulkán Tobalčik a měsíční krajina kolem zase patří vulkanologům i geologům. Sopečnou aktivitu sledují vědci z celého světa na základně Leningradská baza. Sopečná poušť, ve které se testoval lunochod, přenese každého na jinou planetu. Neutěšený vzhled dokresluje tzv. mrtvý les tvořený z uschlých stromů. Celé okolí je krásně vidět z nedaleké sopky Ploský Tobalčík, kam lze během dvoudenního treku vylézt. Nejaktivnější vulkán Mutnovskij, kde s jistotou zahlédnete lávové proudy, umožňuje sestoupit blízko kráteru. Opatrně však se sirnými výpary. Skvělá koupel v geotermálních pramenech bude zaslouženou odměnou po namáhavém výstupu.
Kamčatská flóra i fauna lehce překoná i Yellowstone
S přestupem v Moskvě se do hlavního města kamčatského regionu dostanete za nějakých devět hodin. Petropavlovsk založil slavný dánský mořeplavec ve službách Petra I. Vitus Bering. Už z ulic Petropavlovsku uvidíte mohutné kouřící velikány čekající, až se za nimi vypravíte. Doprava je vzhledem k chybějícím silnicím celkem výzva. Cestovní kanceláře ochotně nabízí cesty vrtulníkem a jistě se s někým domluvíte na zapůjčení terénního auta, náklaďáku nebo dokonce terénního autobusu. Kamčatská krajina hravě konkuruje evropskému Islandu i americkému Yellowstone. Kamčatské sopky a gejzíry se díky své specifičnosti dostaly na seznam přírodního dědictví UNESCO. Kromě sopek se zde nachází také bezpočet vřídel. Například v šestikilometrovém Údolí gejzírů vyvěrá hned 90 termálních pramenů. Medvědy hnědé potkáte určitě v okolí Kurilského jezera na jihu poloostrova, kam přichází za lososovými hody. Na pobřeží moře uvidíte odpočívající tuleně a lachtany a při výpravě lodí možná zahlédnete i velryby a papuchalky. Na lukách pod sopkami se louky hemží svišti a po obloze proplouvají mohutní orli východní.
Bohatá kultura Korjaků
Ve vesnici Esso se nachází muzeum původních obyvatel Evenků i Korjaků. Korjakové se na poloostrov vrátili z Ameriky přes Beringovu úžinu a dodnes si ve venkovských oblastech zachovali svoje zvyky. Mezi kamčatskými obyvateli tvoří nejpočetnější etnickou menšinu. Osady původních národů se nachází většinou mimo velká města, kde stále ještě nosí tradiční oblečení a dodržují své zvyky. Korjaci se živí zejména rybolovem a lovem kožešinové zvěře. Ve skanzenu se seznámíte s korjackou kulturou v koncentrované podobě. Dokonce si můžete na vlastní kůži vyzkoušet jízdu na koních, zatančit si lidové tance a seznámit se s běžným životem těchto lidí. Podobný skanzen se nachází také v Kajnyranu u města Jelizovo. Tamní obyvatelé vám předají své znalosti o chovu tažných psů, o přípravě na závod psích spřežení i o tradičním chovu sobů. Během návštěvy jednoho z nejvýchodnějších koutů Ruska si nenechte ujít ryzí kamčatskou kuchyni. Skvěle připravený losos, na ochutnání trochu kaviáru a pravé krabí maso vás nenechá na pochybách, kde se právě nacházíte. Mnoho jídel se neliší od klasické ruské kuchyně, takže si pochutnáte i na skvělých polévkách boršč z hovězího masa nebo ucha z ryb. Cesta se určitě neobejde bez pár panáků vodky a do batohu na zpáteční cestu se každému vejde několik krabích konzerv Chatka. Na rybích trzích v Petropavlovsku seženete nejen čerstvě ulovené ryby a kraby, ale také několik druhů kaviáru prodávaných podle kvality.
Na Kamčatku se specializuje několik cestovních kanceláří, které vám zprostředkují nejen cestu za sopkami, ale také za původními obyvateli. Dokonce se lze spojit s lidmi z České republiky, kteří si zvolili Kamčatku za svůj druhý domov a provedou vás nezávisle na aktuálních trendech. Pokud preferujete nezávislý pohyb, tak stačí jen vyřídit víza, zamluvit letenku a vydat se vstříc ohnivému dobrodružství.