V dobách Sovětského svazu byli Rusové velkými hráči na poli kosmonautiky. Dodnes si lidé mohou připomenout ruské úspěchy ve vesmíru v Muzeu kosmonautiky v Moskvě (The Museum of Cosmonautics). Kdo by nechtěl na vlastní oči spatřit Gagarinův skafandr, vstoupit do modelu Sputnika a proniknout do tajů vesmíru ve zdařilých expozicích?
Historie Muzea kosmonautiky v Moskvě
Návštěvu tohoto muzea si určitě nenechte ujít. Jedná se o jedno z největších vědeckých a historických muzeí na světě. Jeho historie začala v roce 1964, kdy byl vystaven Památník pokořitelů kosmu. V té době se vesmír přiblížil lidstvu, první člověk se dostal do kosmu a byl vypuštěn první umělý satelit. Všude panovalo nadšení, tento technologický pokrok otevřel lidstvu dveře do jiného světa. V roce 1981 bylo ve spodní části památníku otevřeno Pamětní muzeum kosmonautiky a jeho expozice byla věnována prvním úspěchům ruské kosmonautiky. Otevřeno bylo ke dvacátému výročí prvního letu Jurije Gagarina. Zájem veřejnosti však nebyl velký. Po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci bylo muzeum znovu otevřeno v roce 2009, tentokrát několikanásobně větší. Rozšíření symbolizovalo zájem Ruska navázat na slávu v oblasti kosmonautiky a dále ji rozvíjet.
Památník pokořitelů kosmu
Muzeum kosmonautiky naleznete právě ve spodní části Památníku pokořitelů kosmu. Jedná se o sto metrů vysokou stavbu z titanu. Na podstavě památníku jsou zobrazeny reliéfy a před památníkem jsou na patnících hvězdy. Ty znázorňují úspěchy dobývání vesmíru. Na samém vrcholku památníku pak můžete spatřit raketu stoupající do nebe. Pojďme se však podívat do zajímavější části celé stavby, a to do muzea.
Co musíte vidět
Celý prostor budovy pojímá osm expozičních sálů, konferenční sál a kino. V každém sále je k vidění jedinečná výstava:
- Ráno vesmíru
- Tvůrci vesmírného věku
- Vesmírný dům na oběžné dráze
- Výzkum Měsíce a planet sluneční soustavy
- Kosmonautika lidstvu
- Mezinárodní spolupráce ve vesmíru
- Mezinárodní vesmírný park
- Historie a kultura kosmického věku
Na ploše 8000 metrů čtverečních můžete vidět na 3500 exponátů. Muzeum využívá nejmodernější technologie – interaktivní metody, počítačové simulace či videostěny. Budete se cítit jako opravdoví kosmonauti, do řady vesmírných plavidel můžete vstoupit a osahat si veškeré zařízení. Je tu pro vás připraven i vesmírný simulátor, kdy zažijete pocit stavu beztíže. Kopie střediska řízení vesmírného letu je také ohromující, zvláště když z ní lze navázat živé spojení s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice ISS. V tamní kantýně ochutnáte i mimo jiné opravdovou stravu pro kosmonauty.
Expozice nabízí ke zhlédnutí řadu sovětských družic a raket. Nejoblíbenější je zcela jistě model stanice MIR v životní velikosti či vesmírné lodě Sojuz, které dodnes létají na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Jednotlivé místnosti obsahují rozsáhlou sbírku artefaktů od skafandrů až po fotky a osobní věci kosmonautů. Některé věci a zařízení jsou originální, což je třeba ocenit.
Celá expozice dětem jasně vysvětlí „závod na Měsíc“ v 60. letech, který znají jen z vyprávění. Podíváte se do jiného světa. Světa, kde dříve panoval strach z neznáma, a lidské úsilí o objevení neznámého neznalo hranice. Expozice vás provede od vesmírného putování Sputnika až po současné technologie dobývání vesmíru.
Jak se do muzea dostanete
Muzeum bylo vybudováno na ulici Prospekt Mira, nedaleko stanice metra VDNCh. Nemůžete jej díky vysokému památníku přehlédnout. Muzeum můžete navštívit denně kromě pondělí. Otevírací hodiny jsou od 10 hodin do 19 hodin, ve čtvrtek a v sobotu dokonce do 21 hodin. Vstupné vyjde kolem 200 rublů, možný je i vstup zdarma každou třetí neděli v měsíci. Exponáty jsou označeny i anglickými štítky, je tu tedy i hodně cizinců. Pokud budete chtít v muzeu fotit, musíte mít povolení. Muzeum je přizpůsobeno i osobám s omezenou pohyblivostí. Několikrát do roka také poskytuje své prostory pro tvůrčí práci zdravotně postižených osob.