galerie Rusko

Nejslavnější muzea a galerie v Rusku

Ruská federace je obrovská nejen do rozlohy, ale také se pyšní nespočtem muzeí a galerií. Jen v Moskvě se jich nachází na 445. Návštěvníky jistě potěší, že jsou ceny vstupenek cenově přijatelné.

  • Treťjakovská galerie

V srdci Moskvy se nacházejí cenné umělecké sbírky. Galerie vznikla v roce 1856, a to díky kupci Pavlu Treťjakovi, jenž kdysi přivezl dva hodnotné obrazy. Treťjavka obsahuje věhlasné klenoty výtvarného umění. Největším drahokamem jsou pravoslavné ikony z 11. – 17. století. Tato díla, jako jsou Trojice od Andreje Rubleva či Vladimirská ikona Matky Boží od neznámého tvůrce, nelze vyčíslit penězi. Na první pohled osloví díla ruských malířů s typickými prvky, ale také sbírky z přelomu 19. a 20. století.

  • Muzeum výtvarných umění A. S. Puškina

Milovníci výtvarného umění spatří v tomto státním muzeu na ulici Volchonka sbírky věhlasných děl velikánů, jako jsou Botticceli, van Deik, Rembrant, Rubens, Renoir, Monet, Degas, Vincent Van Gogh i Picasso. Jeho otevření se konalo už roku 1912 pod taktovkou zakladatele I. V. Cvetaevova.

  • Muzeum kosmonautiky

Při 20. výročí prvního letu člověka do vesmíru bylo v roce 1981 otevřeno Muzeum kosmonautiky, které poznáte díky 99 metrů vysoké soše rakety směřující do vesmíru. Shlédnete exponáty související s dobýváním hvězdných dálek.

  • Muzeum M. A. Bulgakova

V každém případě navštivte toto unikátní místo, které je jediným druhem muzea v Rusku. Patří životu a dílu Michaila Bulgakova. Právě v tomto bytě bydlel se svou ženou a tvořil slavná moskevská díla až do roku 1924. Napsal zde i román Mistr a Markétka.

  • Muzeum V. Majakovského

Extravaganci milující návštěvníky zaujme Muzeum V. Majakovského, fenomenálního básníka. Osloví jeho bohémský život i nedaleký dům, kde mistr v období 1919 – 1930 bydlel.

  • Muzeum A. S. Puškina

Jakmile vstoupíte do muzea zasvěceného Puškinovi, dýchnou na vás doby dávno minule, leč nezapomenuté. Kdo by neznal díla romanopisce, jako jsou Evžen Oněgin a Piková dáma?

  • Muzeum vodky

Toto zajímavé muzeum najdete v Izmajlovském kremlu. Při návštěvě se dozvíte o 500leté tradici vodky naprosto vše. Zaujmou dávné recepty, sbírky skleniček, fotografie i degustace.

Také v Petrohradě se nachází nespočet muzeí a galerií, které stojí za povšimnutí. Pohádkové město umí překvapit kulturním nábojem a příjemnými cenami za vstupy.

  • Ermitáž

Tento drahokam patří k nejznámějším v Rusku. Není divu. Vždyť se zde nachází šperky umění, které začala sbírat carevna Kateřina II. Veliká roku 1764. Veřejnosti byly sbírky zpřístupněny až od roku 1922. Trvale vystavená část pojímá na 3 miliony položek. Samozřejmostí je největší kolekce obrazů světa, 65 000 perel je vystaveno ve 350 salónech. Dechberoucí Ermitáž najdete na nábřeží řeky Něvy, a jistě upoutá také slavný Zimní palác. Nesmíte minout ani Menšikovský palác, depozitáře ve Stavoj Děrevně, Muzeum porcelánu a východní křídlo Generálního štábu. To vše k Ermitáži náleží. Při prohlídce spatříte díla Rembranta, Velázqueze, El Greca i Vincenta van Gogha.

  • Muzeum dělostřelectva v Petrohradu

Návštěva tohoto kolosu nadchne milovníky vojenství. Muzeum dělostřelectva se pyšní nálepkou jednoho z nejvýznamnějších. Věděli jste, že nebyla Moskva nikdy dobyta? Rusové jsou na tuto otázku velice citliví.

  • Železniční muzeum

Fanoušci vláčků dají přednost Železničnímu muzeu v Petrohradě, které se dělí na dvě části, modelovou a reálnou s exponáty. Za zmínku stojí parní, dieslové, záchranné, elektrické, sovětské i zahraniční lokomotivy.

Rádi byste viděli více? Vaše kroky povedou do muzeí koňaku, peněz, matrjošek, lesa, kovu, rybolovu i obalů. Dokonalý zážitek slibují také Státní historické muzeum, NewTretyakov, Ruské národní muzeum hudby, Moskevské planetárium a Muzeum soukromých sbírek.