Vánoce v Rusku

Vánoce v Rusku a prodloužená vánoční atmosféra

Vánoce v Rusku se dají zažít hned třikrát. Štědrý den a Boží hod (24. a 25. prosince) slaví v Rusku jen málokdo, nicméně společně s naším Novým rokem přichází za ruskými dětmi Děda Mráz a přináší jim dárky. Na rozdíl od jeho západního protějšku Santy Clause ho v saních provází Sněhurka v modrém kožíšku a třpytivé čepici. Po zbytek roku pak pobývá ve Velkém Usťugu. Předvečer se vyznačuje několikachodovými hostinami, které zahrnují kaviár a krabí maso ze severních částí Ruska a dále pak kachnu, bramborový salát a mnoho druhů moučníků. Vánoční stromečky neboli jolky zdobí děti také 31. prosince, s posledním úderem půlnoci si mohou něco přát, a pak následuje dlouhá noc naplněná očekáváním, co jim Děda Mráz přinese.

Příjemná atmosféra, starodávné zvyky a plno jídla

V době, kdy u nás vánoční koledy vystřídá zpěv tříkrálových koledníků, pravé ruské Vánoce teprve začínají. Do roku 1918 platil v Rusku juliánský kalendář (v současné době s posunem o 13 dní), kterým se pravoslavná církev řídí prakticky dodnes. Tradiční pravoslavné Vánoce začínají 6. ledna a předchází jim čtyřicetidenní půst, kdy se věřící zříkají tři dny v týdnu masa a na začátku ledna pak dokonce i všech pochutin a hříšných myšlenek. Dlouhé odříkání je zakončeno tradičním pokrmem, kterému se říká sočivo neboli v překladu luštěniny. Můžete ochutnat jeho různé varianty, zahrnující pšenici, rýži, čočku, mák, mandle, ořechy a med. Slavnostně prostřená tabule měla zajistit hojnost do dalšího roku (i proto byla tradiční obdoba pravoslavných Vánoc komunistickým režimem potlačována) a obvykle se na ní nacházelo až 12 bezmasých chodů. Na Boží hod 7. ledna začínají obvyklé návštěvy a Rusové slaví, jedí a navštěvují se celých 12 dní. Obvykle se podává husí nebo kachní pečeně. Pravoslavné ruské Vánoce jsou ve znamení přátelství, usmiřování starých sporů a zejména přátelské atmosféry.

Jak prosvětlit dlouhé lednové noci

Kostely prozáří dechberoucí výzdoba a na ulicích jistě potkáte zpívající koledníky, kteří chodí od domu k domu a přejí mír a hojnost. Důležitý je zejména duchovní rozměr Vánoc, nová naděje a světlo. Nejcennějším odkazem však i dodnes zůstává pospolitost rodiny, těšení se s přáteli a radost ze slavnostních dní. Pokud se rozhodnete strávit novoroční oslavy v Rusku, nechte se ještě jednou vtáhnout do vánoční atmosféry a zažijte starodávné rituály, vychutnejte si skvělé pokrmy nebo si jen užívejte jasu svíček za dlouhých nocí. Jistě budete překvapeni milým uvítáním a všudypřítomným pozitivním naladěním.