Ruské speciality

Ruský boršč a jiné národní speciality

Stejně jako je Rusko domovem mnoha národů a etnických skupin, mnoho různých vlivů se projevilo i v ruské kuchyni. Ruská kuchyně je různorodá a jedinečná. Vychází z místních zdrojů a tradiční ruská jídla nejsou nijak luxusní, takže si je i historicky mohli dovolit i méně majetní lidé. Ruská kuchyně se nevyhýbala ani cizím vlivům, najdeme v ní například stopy kuchyně francouzské. Už jste ochutnali nejoblíbenější ruské speciality?

Základem stravy jsou polévky. Je jich řada druhů a podávají se jak teplé, tak studené, ale skoro všechny jsou poměrně dost slané. Asi nejznámější z nich je boršč, jehož základem je vývar z masa a kostí. Výběr masa se liší podle regionu, v Rusku se nejčastěji jedná o maso hovězí. Nesmí chybět ani osmažená zelenina, a především červená řepa. Může se podávat i se smetanou. Existuje řada různých variant, v podstatě každá rodina má svůj vlastní recept.

Další populární polévkou je jedna z těch, které se podávají studené. Jmenuje se okroška a jejím základem je kvas. Ochutnat můžete varianty se zeleninou, masem nebo rybami. Podává se s vařenými vejci a smetanou.

Také soljanka má hned tři základní varianty – masovou, rybí a houbovou. Jedná se o silnou a kořeněnou polévku, která má nakyslou chuť díky okurkám naloženým ve slaném nálevu, a obsahuje také smetanu, kopr, někdy i zelí a houby.

Základem polévky šči je nálev z kyselého zelí, dále obsahuje smetanu a jablka. Podle varianty pak jsou přísadami také maso (ryby, houby), mrkev, petržel, celer, cibule, kopr, česnek a pepř.

Nejznámější rybí polévkou je ucha. Jejím základem jsou různé ryby, které by měly být co nejčerstvější, kořenová zelenina a koření. Dochucuje se koprem, citrónem a vodkou. Existuje řada regionálních variant, které se liší hlavně druhem použitých ryb.

Populární jsou také bliny, což jsou vlastně ruské lívance. Vyrábějí se z kynutého těsta s našlehanými bílky. Mouka by měla být minimálně z části pohanková. Smaží se na másle a podávají se buď slané s kyselou smetanou a kaviárem, lososem, krevetou, nebo sladké s jablečnou kaší a opět kyselou smetanou.

Původně z Uralu pochází pelmeně. Jsou to podlouhlé těstové taštičky plněné mletým masem (vepřové, jehněčí hovězí, či jejich směs) s cibulí, česnekem a kořením, nebo se sladkými náplněmi. Vaří se ve vodě a těsto se připravuje z mouky s vejci, případně i s mlékem nebo vodou. Podávají se s máslem, kysanou smetanou, křenem se smetanou, s hořčicí nebo dokonce s octem.  

Podobné jsou i vareniky, což jsou také taštičky plněné masem, bramborami, zelím, tvarohem či ovocem.

Ať už si ruské národní speciality uvaříte doma, nebo se za nimi vydáte do restaurace či přímo do Ruska, určitě vás zaujmou.

Prijatnovo appetíta (dobrou chuť)